Tvorba kolekcie Melancholická

Prišla jeseň a s ňou aj čarovná, u mňa vrelo vítaná melancholická nálada. Daždivé počasie, kedy voľné chvíle trávime viac doma so svojimi milovanými. Čas sa zastaviť a zamyslieť nad tým, čo je naozaj v nás. Nikam sa neponáhľať, nič nevybavovať len jednoducho tvoriť a byť sami sebou.

Tentokrát som pracovala s rôznymi materiálmi viskózou, elastanom, pleteninou, bavlnou, polyesterom, prepracovala som oblečenie, ktoré už vytvorené raz bolo, avšak nik by ho už v tejto podobe nevyužil.

Druhá šanca je tu práve pre tieto prípady.

Krajčírske práce na piatich bodýčkach som si neskutočne užívala, baví ma znovu objavovať zmysel a nový úžitok z oblečenia. Čierne šaty s hviezdičkami som objavila v Piešťanskom Textile house – second hande, oboje šaty mi boli poslané, darované od followeriek. Žltú pleteninu som mala už dlhšie doma a na túto darovanú metráž čakal špecifický strih aj ozdôbky. Oba červené materiály som kúpila v Bratislavskom Textile house – secondhande.

Bodyčka by boli, ale čo teraz? Premýšľala som či je ten správny čas na uskutočnenie niektorých z mojich snov. Oslovila som svoje priateľky a známe, či by boli ochotné prísť mi zapózovať. Všetky z nich pózovali prvýkrát. Skúšku sukní a bodyčiek sme zvládli i v obmedzenom pandemickom režime u mňa v štúdiu.

Hľadala som perfektné šperky, ktoré by zapadli do mojej celkovej predstavy. Jedného večera som si sadla opäť k Sashe.sk a hľadala som výnimočnosť. Našla som, Loris_porcelain, ktorá vyrába porcelánové elegantné šperky. Skúsila som sa s ňou spojiť a naša spolupráca započala. Páči sa mi, keď si vedia umelci ochotne pomáhať. Zoja vytvorila šperky, ktoré som mohla kúpiť mojim modelkám ako doplnok a dotvoriť celkovú atmosféru fotenia a ja som mohla podporiť jej umeleckú prácu v ťažších pandemických časoch.

Bohužiaľ, deň pred plánovaným fotením sa v štáte opäť udiali zmeny kvôli COVID-19 a na deň 24.10.2020 vláda vyhlásila zákaz vychádzania a čiastočný lockdown. Naše fotenie sme museli odložiť o 2 týždne na 7.11.2020 a absolvovať celoplošné testovanie – negatívne, ak sme sa chceli stretnúť minimálne šiesti. Našťastie, som mohla preniesť aj svoju rezerváciu prenajatých priestorov v Pistoriho paláci, vďaka úžasnému a milému prístupu pani referentky Lucky. Modely museli ešte chvíľku počkať!

Všetci umelecky zúčastnení sme boli po testovaní negatívní. Priestory nás počkali a bodyčka i sukničky boli nachystané! Fotenie trvalo 5 hodín, ale prípravy naň 2 a pol mesiaca. Verím, že všetka naša práca a námaha bude ocenená. Fotografoval môj manžel a celý priebeh fotenia som mala na starosti ja a nakoniec sa nám podarilo odfotiť sa aj takto spoločne.

Keď sa stretne zopár ľudí nadšených pre umenie vznikne krása…

Upcyclová kolekcia jeseň/zima 2020 od Mary Birdie

Ďakujem všetkým a za všetko, že sa mohli zhmotniť moje očakávania a sny na 100%!

Mária

Korona art

Nová pandémia z mnohých z nás urobila nových ľudí. Stali sme sa výbornými kuchármi, chtiac-nechtiac učiteľmi, psychológmi v ťažkých chvíľach pre členov rodiny, bystrozrakými strážcami svojho okolia, kreatívnejšími umelcami, lepšími rodičmi, krajčírmi rúšok, dlhšími alebo kratšími spáčmi, stali sme sa tými , ktorí objavili čaro samoty aj tými, ktorí si uvedomili, že bez priateľov a rodiny sa necítia úplní, laickými lekármi, snaživými právnikmi, novodobými dizajnérmi, večnými umývačmi a upratovačmi, stali sme sa živými ihriskami pre naše deti. Stali sme nami. Mali sme čas premýšľať nad mnohými vecami a činmi. Čas prehodnotiť svoje rozhodnutia a čas premyslieť si tie nastávajúce: ako ďalej, kam smerujem, s kým chcem tráviť svoj čas.

Tak isto sa to odohralo aj so mnou. Mala som viac času na svoju rodinu, na seba a najmä čas na uvedomenie si, na čom mi v živote záleží a aký je môj cieľ. Zobrala som teda čas, ktorý mi zostal a vložila som ho do nového projektu. Toto fotenie nám trvalo najkratšie zo všetkých fotení, ktoré sme doposiaľ s Marcelom robili, a to 45 min. Keďže pandémia nám nedala na výber, fotili sme u nás v paneláku na únikových schodoch a myslím, že fotky potešia nielen oko, ale aj mlsný dizajnérsky jazyk.

Dizajn kabátika vznikol v svadobnom ateliéri Yoora, kde som začala chodiť na stáž. Na jeho ušitie som použila darovanú bavlnenú látku od Miroslavy Urbanovej, ktorá mi látky priviezla až z Rakúska. Nikdy som si predtým nemyslela, že zvládnem ušiť kabát, pravdupovediac toto je môj prvý kúsok. Mala som k šitiu zložitejších návrhov rešpekt a trochu aj strach, že to pobabrem a látka vyjde navnivoč.

Ale prednedávnom sa mi podarilo strach zlomiť jednoducho myšlienkou, že život je príliš krátky na to, aby som sa bála skúsiť ušiť niečo nové a nevídané. S výsledkom som veľmi spokojná a najmä s tým, že som si konečne mala čas zhotoviť aj niečo pre seba. Práca mi trvala približne týždeň. Kabátik som ušila tak, aby sa pod eň zmestil ešte hrubší zimný sveter. Už sa teším na jeho nosenie.

Mária

Erazmus+ Intership

Klaudia ma kontaktovala počas školského roka 2019 s otázkou, či by mohla prísť ku mne pracovať na dva mesiace na intership. Veľmi ma potešila predstava, že i mladí ľudia sa dnes zaujímajú o upcyclovú módu. V našej spolupráci som videla hneď od začiatku nový potenciál a šancu nahliadnuť na módu očami dievčaťa, ktoré študuje slowfashion design & marketing/branding na zahraničnej univerzite VIA University College v Dánsku.

Odpoveď “ÁNO” padla! Keďže v tom čase bolo ešte moje štúdio v najmenšej izbičke nášho bytu (v tzv. “detskej izbe”) museli sme prikročiť s Marcelom k určitým úpravám, aby stáž prebiehala v použiteľných, väčších a reprezentačných priestoroch, kde sa zmestí všetko, čo budeme potrebovať. Obetovali sme našu spálňu pre vyššie dobro môjho a Klaudiinho úspechu. Dokúpila som do dielne ešte jeden šijací stroj Singer Brilliance, aby sme mohli obe pracovať simultánne. Pre Klaudiu sme pripravili pracovisko priamo v dielni, aby sa cítila pri práci sebaisto a komfortne.

Spôsob vypracovania odevov v mojom upcyclovom štúdiu nemá obmedzenia iba tie enviromentálne, preto používam látku zo sekáčov Textile House. Klaudia dostala budget 10 € na prvé 2 týždne stáže, aby si mohla nakúpiť materiál. Bola som zvedavá ako bude hospodáriť s peniazmi. Na moje obrovské potešenie a úžas týchto 10 € jej vydržalo na celé 2 mesiace! Vyrobila z nich pre vás všetky výrobky, ktoré ste mohli vidieť v príspevkoch.

S Klaudiou sa mi osobne pracovalo veľmi dobre. Priniesla si so sebou nadšený elán skúšať nové veci a učiť sa, svoj osobitý štýl pre módu, chuť usilovne pracovať, vždy bola pripravená pracovať na tom, čo bolo práve prioritou. Mnoho zadaní vypracovávala sama ako napr. výber látky, hľadanie strihu, fotenie modelov, make-up, prípravu príspevkov a postov, stories, atď. Chcela by som jej poďakovať za finty na soc. sieťach, ktoré mi ukázala a hlavne za výber tých správnych aplikácií, vďaka ktorým sme spoločne prepracovali môj instagram a web.

Počas stáže sme si našli k sebe cestu a spriatelili sa, neraz sa aj dobre nasmiali. Som naozaj veľmi vďačná, že som mohla k sebe prijať takú šikovnú študentku a dievča akým je Klaudia. Verím a želám jej, aby sa jej v štúdiu darilo a využila všetko, čo sa u mňa naučila možno i v živote.

Všetko dobré a drž sa v Dánsku, stretneme sa v Kodani.

Mária

Saténové spoločenské šaty

Tvoriť saténové upcyclové šaty ma veľmi bavilo, proces konštruovania bol ľahší a kratší ako korzet. Zase by som sa chcela poďakovať Majke, ktorá ma celým procesom polohovania, strihania a šitia pomáhala.

Tentokrát mi padol do oka strih z časopisu Burda z roku 2011. Strih sme počas polohovania upravili podľa mojich predstáv. Zúžili sme ramienka, zmenšili výstrih na chrbte, predĺžili sukňu a vytvorili rázporok na pravej nohe. Kuriozitou je materiál, ktorý som našla v sekáči. Čo by možno mnohí upcycloví dizajnéri nepriznali, mne nevadí a jeho pôvod je veľmi zaujímavý: je to modrá luxusná saténová plachta na posteľ.

Dokončenie a ušitie šiat trvalo cca 32 hodín, ich propagácia, fotenie a konečný styling trval 8 hodín.

Šaty budú k dispozícií na predaj v konfekčnej veľkosti 36, 38, 40, vyrobím do 2 týždňov.

Už sa teším na ďalší projekt!

Klaudia

Mary Birdie a Naše Bio&Eko

Od mala som túžila vytvárať niečo svoje. Šiť ma naučili mamina s babičkou. Venovali mi svoj čas, trpezlivosť a svoje vedomosti a predali mi svoju vlastnú lásku k šitiu. Vadilo mi však šiť z nových materiálov, ktoré sú v prvom rade drahé a nešetrné k prírode. Pohrávala som sa s myšlienkou vybudovania vlastnej módy, vlastného dizajnu, ktorý by sa priblížil móde dievčat, pracujúcich žien, mamičkám, komukoľvek, kto ocení rukodielnu slovenskú výrobu.

Čítať ďalej “Mary Birdie a Naše Bio&Eko”

Slow fashion a moje materiály

Textilné, pomocné, ozdobné a ostatné materiály, ktoré používam v slow fashion štúdiu Mary Birdie, NIE sú nové. Sú to materiály, ktoré kupujem v secondhandoch. Sú to materiály, ktoré my posielate a darúvate vy. Na mojich štendroch na vás čakajú dizajnové upcyclové odevy pôvodných značiek.

Čítať ďalej “Slow fashion a moje materiály”

Ako to všetko začalo?

Rodičia mi vybrali meno Mária, jarné zrodenie mi určilo súhvezdie v znamení Býk. Aprílové dieťa. Vnímavé. Neporaziteľné. Tvrdohlavé. Vašnivé. S veľkým srdcom. Večný filozof a melancholik, empatik a pragmatik. Obdivovač umenia a večnej nádhery. Uchvátený láskyplnec. Vyznávač prúdiacej krásy. Preciťovateľ hudby a vznešených melódií. Duša, ktorá svetom neprúdi sama a hľadá svoje spriaznené polovičky.

Čítať ďalej “Ako to všetko začalo?”
%d blogerom sa páči toto: