Slow fashion a moje materiály

Textilné, pomocné, ozdobné a ostatné materiály, ktoré používam v slow fashion štúdiu Mary Birdie, NIE sú nové. Sú to materiály, ktoré kupujem v secondhandoch. Sú to materiály, ktoré my posielate a darúvate vy. Na mojich štendroch na vás čakajú dizajnové upcyclové odevy pôvodných značiek.

?Aké materiály používam pri svojej práci?

Hľadanie inšpirácie u mňa prebieha dosť chaoticky, slobodne a bez obmedzení. Chcem ušetriť čas i peniaze a preto je praktickejšie, keď prebieha už pri nákupoch. Ak začínam tvoriť až doma, porozhadzujem po gauči, posteli, stolíku a po koberci oblečenie, ktoré mám v zásobe od Vás alebo tie, ktoré som získala zo swapu. Vyskladám si plán odevných projektov, s ktorými budem neskôr pracovať. Pozorujem vzory, materiály, látky, krivky. V duchu pracujem s finálnou víziou. V mysli oddeľujem, strihám a znovu spájam, modelujem. V pozadí hrá hudba, je pre mňa dôležitou súčasťou pri tvorbe.

Materiály, s ktorými zväčša pracujem a ktoré si zámerne vyberám sú pôvodne odevy značiek: Zara, Marco Polo, H&M, Ralph Lauren, Vero Moda, Stradivarius, Tally Weijl, Teranova, Gate, Bershka, BTM Studio, Connection, MNG, Next, F&F, L.O.G.G, Pimkie, Modex Žilina╰(*°▽°*)╯a ďalšie.

Prichádzajú ku mne aj materiály vďaka vám, textilným mecenáškam. Odevy, ktoré ste využili párkrát a odvtedy sa nenosené oblečenie skladovalo v skriniach. Pod rúškom tmy drevených políc a v bezpečí pred hladnými molami či mechanickým poškodením, napríklad nosením do davu. Premýšľam, skončilo by v odpade? V recyklačných charitatívnych kontajneroch? Alebo na skládkach? Darované, dúfajúc, že nový majiteľ ich využije…

V mojej dielni môžete ich prerod naspať k životu a vyvedeniu na denné svetlo z módnej temnoty, sledovať naživo👼🐦🤞 Jedna z dôležitých súčastí práce je odfotiť pôvodný výzor odevu, aby ste mali predstavu odkiaľ pochádza a z čoho bol vyrobený “nový” kus od Mary Birdie. Dizajn je pre mňa kľúčový, oblečenie sa snažím tvoriť tak, aby bolo nadčasové a dalo sa nosiť i o pár rokov.

Moja práca ma baví pretože dokážem vidieť vo veciach, ktoré už iní nechcú, krásu a užitočnosť. Viem ju z odevu vykresať ako umelec z kameňa.

?Kvalita?

Oblečenie značky Mary Birdie je upcyclové, teda vyrába sa z odevov, ktoré už mohli byť v minulosti parkrát nosené. Kvalita materiálu je prvá z vlastností, ktoré ma na odevoch zaujíma. Čistota, farebnosť, stálosť, veľkosť, plocha materiálu, modernosť, nadčasovosť, vlas látky, pružnosť, využiteľnosť prvkov. Princíp pomalej módy, čiže slow fashion, tkvie v tom, aby sme využili čo najviac oblečenia, ktoré sa už raz vyrobilo a skladuje sa, obsadzuje miesto a nenosí sa a pritom je ešte ako nové!

Do svojej dielne prijímam dva druhy oblečenia. Jedno, ktoré nie je poškodené, nemá známky opotrebenia, jeho farba je stále kvalitná, pevnosť je silná a spoľahlivá. Inšpiruje ma ako celok. Druhotné materiály, ktoré vykazujú určité známky opotrebenia, zároveň však vysokú úroveň lokálneho využitia. Zipsy, ozdobné prvky, gombíky, gumičky, šnúrky, retiazky, hotové časti odevu ako goliere, manžety, rukávy, vrecká, sedlá, predné či zadné diely.

A najmä vyberám oblečenie, ktoré by som si sama vždy ešte obliekla!

Áno, pracujem aj s odevnými veteránmi a nepriamymi obeťami módneho priemyslu alebo odevmi s nehodami, ktoré vznikli ľudským zavinením. S oblečením, ktorých majitelia sa nechcú vzdať, preto prerábam a zachraňujem to, čo sa dá. Som za každý pokus o záchranu. Predsa o to ide v udržateľnom upcyclovom šití a životnom štýle zerowaste. Využime materiály akéhokoľvek druhu, ktoré už sú vyrobené do poslednej chvíle ich zániku. Raz sme si ich kúpili sú naše, starajme sa o ne.

?Zloženie výrobkov?

Zloženie prepisujem z pôvodných informácií, nájdete ich priamo v popise oblečenia na mojej webovej stránke, v e-shope, píšem ho aj na etikety a vkladám do zakúpených balíčkov. Na základe svojho vzdelania a skúseností sa snažím zistiť pôvodné zloženie materiálu, ak je náhodou odstrihnutá visačka. Rovnako udávam aj teplotu vody pri praní i žehlení, radu ako čo najšetrnejšie zaobchádzať so zakúpeným tovarom.

?Second hand móda a vaša komfortná zóna?

Sama som bola kedysi odporcom second handovej módy. Bolo pre mňa nepredstaviteľné obliecť si veci, ktoré už niekedy hocikto nosil. Až časom som pochopila, že sú to iba obrovské predsudky, ktoré treba zbúrať.

Do secondhandového šialenstva ma zasvätila moja spolužiačka Nikoleta. Sama sa obliekala veľmi štýlovo a moderne, boli sme ešte len na strednej, nešlo mi do hlavy odkiaľ má peniaze na také oblečenie, keďže som trochu poznala zázemie, z ktorého prišla. Ukázala mi ako správne nakupovať a kam treba ísť po tie najlepšie kúsky.

Keď mám ísť dnes nakupovať do sekáču, je to pre mňa ako sviatok! Vezmem si ruksak, naladím si svoju obľubenú pesničku, vezmem si slúchadla a ide sa na to. Pred vstupom do obchodu mam zimomriavky😍 Väčšinou preto, že sa teším na to, čo nové a jedinečné objavím. Ako piráti pred nájdením pokladu. Najradšej mám Textile House a Genesis obchodíky a na ostatné vecičky do domácnosti používame bazos.sk. Do tohto netradičného nakupovania som zasvätila aj môjho manžela. Dodnes nakupujeme spolu a doma si potom vzájomne ukazujeme a skúšame oblečenie ako vzácnosť, ktorú sa nám podarilo získať🎁🏆💡💰 a pritom sa spolu tešíme koľko ušetríme peňazí.

Prepadla som nakupovaniu v secondhandových obchodoch a odvtedy 90% môjho oblečenia pochádza odtiaľ alebo z mojej dielne 😉👌 ✂

Sekáčové oblečenie si vždy operiem, hneď keď ho donesiem domov, prežehlím a neutralizujem pôvodné pachy i ostatné… A hotovo, môžete mať krásny šatník so špeci kúskami za pár korún. Ostatné ťažko zarobené peniaze môžete ušetriť na iné potreby alebo minúť na nejaké super dovolenky či spoločné večere, kino, prírodnú kozmetiku a iné zážitky, ktoré Vám obohatia život. Ide len o naše vlastné hranice, stanovujeme si ich sami.

Svojim priateľom i rodine radím vystupovať občas z komfortnej zóny, ktorá Vás zatvára v bubline. Nehanbiť sa, nestráchať sa, neskrývať sa. Skúste vystúpiť z radu módy zo shoppingových centier a zaručene nájdete poklady.

?Záruka a doprava?

Záruky môjho upcyclového oblečenia sú podobné ako na oblečenie z obchodu.

Ak si tovar zakúpite a nepadne Vám ako ste si predstavovali do 14 dní ho môžete nenosený, čistý a nepoškodený vrátiť v pôvodnom balení. Peniaze sa Vám vrátia na účet.

V cene odevu je započítaná už aj poštová preprava i balné. Neplatíte nič naviac.

Ak poškodíte tovar vlastným nevhodným zaobchádzaním alebo nevhodným praním, v tom prípade sa záruka na tovar nevsťahuje.


Svoju prácu beriem veľmi zodpovedne a zaručujem sa pod udržateľnú upcyclovú zero waste módu #MaryBirdie svojim menom v hesle a duchu, v ktorom sú vyrábané.

Mária

Autor mariaftacnikova

Duša a srdce patria slow fashion dizajnu <3

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: