Ako to všetko začalo?

Rodičia mi vybrali meno Mária, jarné zrodenie mi určilo súhvezdie v znamení Býk. Aprílové dieťa. Vnímavé. Neporaziteľné. Tvrdohlavé. Vašnivé. S veľkým srdcom. Večný filozof a melancholik, empatik a pragmatik. Obdivovač umenia a večnej nádhery. Uchvátený láskyplnec. Vyznávač prúdiacej krásy. Preciťovateľ hudby a vznešených melódií. Duša, ktorá svetom neprúdi sama a hľadá svoje spriaznené polovičky.

?Môj príbeh?

Narodila som sa na Slovensku, v menšom meste, Trenčín. Bola som pilná študentka, nič výnimočné. Prišiel čas, keď som si mala vybrať strednú školu: padli dve možnosti Hotelová akadémia kvôli jazykom alebo Umelecká škola. Vďaka výberu umeleckej školy v Trenčíne som sa dostala do tesnej blízkosti s rôznymi druhmi umenia. Predmety ako Dielne, na ktorých sme šili alebo Dizajn odevu ma pohltili a okrem Slovenčiny a Francúzštiny som už nemyslela na iné.
V budúcnosti ma priťahovali zamestnania, ktoré nie sú a neboli zamerané čisto na len na profit. Mám rada ľudí a prácu s nimi. Časom som si uvedomila a ukázalo sa, že najradšej zo všetkého: učím a šijem. Vysokú školu som zvládla a vyštudovala za učiteľku. Počas štúdia nebolo moc času na tvorbu. Bol čas len na knihy, prácu v zahraničí a učenie sa! Tak muselo ísť všetko na chvíľku bokom, kým nezískam diplom.

?Čo ma priviedlo k tvorbe?

K tvorbe ma naviedol neuchopiteľný chtíč a oheň, ktorý cíti každý umelec vnútri svojej duše. Neustály konzum a rýchlo ubiehajúci čas míňajúcich sa všedných dní bol už príliš… Takto sa existovať ďalej nedá, žiť bez cieľa, bez odkazu, bez túžob, bez naplnených snov, bez lásky a pokory, rešpektu. Učiteľský sen som si už splnila teraz je na rade ten o šití…

?Kde som sa to naučila?

Letné prázdniny sme zväčša trávili u starej mamy spolu s bratrancami. Babička nás všetkých potrebovala zamestnať, aby sme nevyparatili nejaké hlúposti. Chalanom dávala práce na dvore, v sade alebo v garáži avšak mne ukázala svoj šlapácí šijací stroj a dala mi do rúk staré látky a ihly s niťami. Jediná som mala to právo! Babička počas prázdnin upratovala a pripravovala triedy a dielne na ďalší rok na Umeleckej škole, pre ktorú som sa neskôr rozhodla. My, deti, sme jej chodili cez leto pomáhať. Olejová vôňa šijacích strojov, staré železo, sklad látok a nití, dielne plné farieb a špecifický pach akrylu u mňa navždy budú vyvolávať zimomriavky a spomienky. Cítiť ho ešte raz, dala by som za to všetko.

?Prečo ma to baví?

Kým som nepísala tento článok nepremýšľala som nad tým prečo ma baví šiť. Určite nie v zmysle ako vhodne opísať jedinečnú a presnú emóciu, prečo ma baví šiť. Vždy som to najmä cítila. Keď šijem som jednoducho šťastná. Šitie ma vyzýva k hľadaniu riešení, je mi rovnocenným partnerom. Upokojuje ma vytvárať objekty tvary veci diela, ktoré potešia druhých. Teší ma radosť druhých z niečoho, čo som vytvorila vlastnými rukami. Určite šijem aj kvôli blaženému pocitu z opakovaného prežívania krásnych nenávratných spomienok na detstvo a rannú mladosť. Tvorba mi prináša uspokojenie a tichý zmier pre dušu. Miesto úniku a pokoja, naplnenia túžob, obrazov, inšpirácií, pracujem s víziami, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Cítim prítomnosť múz. Pri tvorbe sa cítim výnimočne, vtedy je možné všetko.

?Odkedy tvorím a aké boli moje začiatky?

Tvorím od malička vďaka babičke a mamine, ktoré mi ukázali ako na to. Prvý odev, ktorý som ušila boli saténové tmavozelené dvojdielne plavky😂hoci sa v nich nedalo kúpať a boli mi veľké, pamätám si ich dodnes. Behala som s nimi po byte a vykrikovala, že už ich mám hotové. Ušila som si svoje prvé šaty na stužkovú. Šila som na zákazky počas strednej školy, vysokej i popri práci.

K upcyclovému šitiu som sa rozhodla vďaka zerowaste životnému štýlu, ktorý sme sa rozhodli s manželom aplikovať na našu domácnosť. Uvedomenie si našej spotreby a znečisťovania nášho prostredia a prírody ma doviedla k celkovému prehodnoteniu náhľadu aj na vlastnú tvorbu. Značka Mary Birdie i ostatné projekty vznikajú spontánne. Mám oči otvorené a hľadám, čo a kde sa dá využiť každý kúsok, každý materiál.

?Čo som robila pred handmade?

Predávala som v lahôdkach klobásky a šunku s treskou, učila som na školách a na veľvyslanectvách, pracovala som ako chyžná v zahraničí, ako osobný asistent a špeciálny pedagóg zdravotne znevýhodnených, nevidiacich a učila deti zo sociálne slabých rodín, doučovala som jazyky, predávala som svadobné šaty, vymáhala peniaze pre krajiny Beneluxu a konfigurovala počítače a vytvárala medzinárodné zmluvy pre francúzsky trh. Uvedomila som si však, že čas plynie rýchlo a veľa času na plnenie detských snov nezostáva a tak na nich pracujem teraz!

Ďakujem za podporu všetkým ľudom, ktorých som doteraz stretla aj nestretla a ktorí ma ovplyvnili akokoľvek a akýmkoľvek smerom, po ktorom som sa nakoniec dostala až sem! Svojmu manželovi, ktorý stojí pri mne a rozumie mojej duši, svojmu bratovi, ktorý je z mojej krvi a svojej rodine. Tam kde som, som vždy chcela byť , blízko pri svojich snoch, na pomedzí nového začiatku. Nových nádejí…

Mária

Autor mariaftacnikova

Duša a srdce patria slow fashion dizajnu <3

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: